Analiza i ocena funkcjonalności programów Survio i Google Forms
DOI:
https://doi.org/10.56652/ejmss2021.1.2Słowa kluczowe:
e-ankieta, opracowanie e-ankiet, Survio i Google FormsAbstrakt
Zbieranie danych – informacji o postawach konsumentów, o ich preferencjach, a także ich opinii o produktach, cenach, dystrybucji czy narracji promocyjnej w coraz większym stopniu staje się wyzwaniem dla przedsiębiorców, koniecznością. Z drugiej strony w coraz większym stopniu życie przebiega w świecie wirtualnym zarówno w wymiarze zawodowym, jak i prywatnym – środowisko Internetu zwykle jest pierwszym wyborem, gdy sięgamy po codzienne informacje, zakupy czy kontakt z pracodawcą lub klientem. Konieczne staje się prowadzenie na coraz większą skalę badań w przestrzeni wirtualnej. Dlatego pojawiają się liczne narzędzia do budowania e-ankiet. Ich struktura, funkcjonalność oraz łatwość korzystania są na różnym poziomie. Celem artykułu jest analiza i ocena dwóch narzędzi do przeprowadzania ankiet w Internecie, a także utworzenie katalogu ich ulepszeń w zakresie budowania ankiet dla potrzeb marketingowych. W artykule przedstawiono wyniki badania, którego celem była analiza i ocena funkcjonalności rozwiązań platform Survio i Google Forms. Wyodrębniono kilka obszarów badawczych – analizę i ocenę „powszechnych” oraz niestandardowych rozwiązań na tych platformach, identyfikację wad i zalet poszczególnych funkcji wykorzystywanych w procesie ankietowania przez obie platformy, określenie poziomu satysfakcji z użytkowania obu platform, a także identyfikację ulepszeń proponowanych przez użytkowników.
Bibliografia
Karcz, K. i Bajdak, A. (2004). Wykorzystanie Internetu w badaniach marketingowych. Acta Universitatis Lodziensis, Folia Oecomica, 179, 455-462.
Mazurek-Łopacińska, K. (red.). (2005). Badania marketingowe: teoria i praktyka, Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN.
Mącik, R. (2014). Ankiety Internetowe w percepcji osób korzystających i niekorzystających z nich w pracy zawodowej. Studia Ekonomiczne, Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach, 195.
Siuda, P. (2006). Kwestionariusze internetowe – nowe narzędzie badawcze nauk społecznych. „SCENO” – Zeszyty Naukowe, 2, 265-279.
Siuda, P. (2016). Ankieta internetowa: zalety i wady – rekapitulacja. W: P. Siuda (red.), Metody badań online (s. 28-81). Gdańsk: Wydawnictwo Naukowe Katedra.
Sztumski, J. (2020). Wstęp do badań i technik społecznych. Katowice: Wydawnictwo Śląsk.
ORACLE. (b.d.). Co to jest oprogramowanie jako usługa (Software as a Service — SaaS)?. Pobrane 20 marca 2020 r. z https://www.oracle. com/pl/applications/what-is-saas/.
Google Cloud. (b.d.). Software as a service. Pobrane 29 kwietnia 2020 r. z https://cloud.google.com/saas.
Pobrania
Opublikowane
Jak cytować
Numer
Dział
Licencja
Utwór dostępny jest na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach 4.0 Miedzynarodowe.